Najnowsze wiadomości o wojnie w Rosji i na Ukrainie

Biden jedzie do Polski, aby zobaczyć kryzys uchodźczy

Ukraińscy wysiedleni wsiedli do pociągu do Warszawy 23 marca 2022 r. na dworcu kolejowym w Presmiślu, w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej.

Angelos Tzortzini | Afp | Obrazy Getty

Prezydent USA Joe Biden ma w piątek odwiedzić miasto Rzeszów w południowo-wschodniej Polsce, około 80 kilometrów (50 mil) od granicy z Ukrainą.

Oczekuje się, że Biden spotka się z oddziałami amerykańskimi stacjonującymi w Polsce, które niedawno zostały rozmieszczone w celu udzielenia dodatkowej pomocy wschodniej części NATO. Ma też spotkać się z pracownikami pomagającymi uchodźcom w kraju.

Ponad 2 miliony ludzi uciekło z Ukrainy do Polski, odkąd 24 lutego Rosja rozpoczęła ofensywę na pełną skalę.

– Sama Meredith

Stany Zjednoczone zobowiązały się w tym roku dostarczyć do Europy co najmniej 15 miliardów metrów sześciennych LNG

Tankowiec na skroplony gaz ziemny (LNG) Oak Spirit, obsługiwany przez DK Corporation, w czwartek wznosi się pod flagą USA, gdy dołącza do pierwszego polskiego importera, amerykańskiego LNG, w terminalu Kazoport obsługiwanym przez Bolsky LNG SA w Świnozi. , 25 lipca 2019 r. Firmie stojącej za programem eksportowym Luizjany przydzielono więcej „darmowego gazu” z amerykańskich basenów łupkowych do Europy po rozszerzeniu umowy z Polską.

Bloomberg

Stany Zjednoczone zapowiedziały, że będą współpracować z międzynarodowymi partnerami w celu dostarczenia w tym roku co najmniej 15 miliardów metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego do Europy.

Podczas gdy wojna Kremla z Ukrainą trwa, prezydent USA Joe Biden i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen ogłosili utworzenie wspólnej grupy roboczej w celu zmniejszenia zależności Rosji od paliw kopalnych.

Pojawia się w związku z rosnącymi obawami, że kraje importujące energię są na szczycie wojennych kufrów prezydenta Władimira Putina w codziennych dochodach z ropy i gazu.

– Sama Meredith

Wielka Brytania widzi, jak Ukraina odpiera siły rosyjskie i odzyskuje ziemię

Według brytyjskiego Ministerstwa Obrony, według brytyjskiego Ministerstwa Obrony, Ukraina odbiła miasta i umocnienia na wschód od stolicy Kijowa.

READ  Utah Jazz wymienił Rudy'ego Goberta z Minnesota Timberwolves

Ministerstwo Obrony poinformowało na Twitterze, że siły ukraińskie prawdopodobnie będą kontynuować wysiłki zmierzające do wypchnięcia sił rosyjskich z Kijowa na północno-zachodnią oś w kierunku lotniska Hostomal.

Tymczasem na południu Ukrainy siły rosyjskie próbują ewakuować Mikołajów, który zmierza w kierunku zachodniego miasta portowego Odessy, poinformował resort. Ich postęp jest powolny ze względu na problemy logistyczne i ukraińską opozycję – dodał.

– Sama Meredith

Chiny mają moc powstrzymania wojny na Ukrainie – mówi profesor

Philippe Bison O’Brien, profesor badań strategicznych na Uniwersytecie St Andrews, mówi, że Rosja musi się podporządkować, jeśli Chiny chcą zakończenia wojny w Moskwie i na Ukrainie.

O’Brien powiedział w piątek CNBC Street Science Asia, że ​​gdyby Pekin powiedział Moskwie, że chce zakończyć wojnę, Rosja „nie będzie miała innego wyjścia, jak zakończyć wojnę stosunkowo szybko”.

„Chiny mają tak duży wpływ” – powiedział.

Jednak Chiny nie chcą wyglądać na porzucanie jednego ze swoich kluczowych sojuszników i prowadzą bardziej „złożoną i wyrafinowaną grę”.

„Istnieje strategiczny interes, aby nie porzucać Rosji i nie upokarzać jej zbyt mocno. Ale istnieje ogromny interes gospodarczy w utrzymywaniu dobrych stosunków z Zachodem” – powiedział.

O’Brien dodał, że interes gospodarczy Chin w Rosji jest „mały” w porównaniu z interesami państw NATO czy UE.

– Abigail Ng

Stany Zjednoczone powiedziały, że NATO zareaguje, jeśli Rosja użyje broni chemicznej na Ukrainie”

Prezydent USA Joe Biden wziął udział w konferencji prasowej po specjalnym szczycie NATO w siedzibie NATO. Spotkanie ma na celu omówienie aktualnego stanu wojny rosyjskiej na Ukrainie.

Michael Shipman | Sojusz obrazu | Obrazy Getty

Prezydent USA Joe Biden wezwał NATO.Odpowie„Jeśli rosyjski prezydent Władimir Putin używa broni chemicznej na Ukrainie, nie jest jasne, co to oznacza.

READ  2022 Stanley Cup Playoffs Game 7 Aktualizacje na żywo: Lightning Face Maple pozostawia wielką sobotę NHL

„Jeśli go użyje, odpowiemy” – powiedział Biden na konferencji prasowej. „Charakter odpowiedzi zależy od charakteru aplikacji”.

Jego uwagi pojawiły się po szczytach z Unią Europejską, partnerami G-7 i sojusznikami z NATO.

– Sama Meredith

Zhelensky z Ukrainy mówi, że sankcje UE wobec Rosji „przyszły trochę za późno”.

Widok na Nadzwyczajny Szczyt Szefów Państw i Szefów Rządów NATO, który odbył się 24 marca 2022 r. w Brukseli (Belgia).

NATO | Agencja Anatolijska | Obrazy Getty

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński mówi, że europejskie sankcje na rosyjską inwazję nadeszły „trochę za późno” i wywarły presję na UE, by przyspieszyła drugi co do wielkości blok Europy.

„Wyegzekwowałeś zakaz – jesteśmy wdzięczni” – powiedział Zełenskij w tłumaczeniu filmu zamieszczonego na jego oficjalnym kanale Telegram. „To potężne kroki, ale trochę za późno, bo gdyby to było środek ostrożności, Rosja nie rozpoczęłaby wojny, a przynajmniej – nikt nie wie na pewno – byłaby szansa”.

Zełenski powiedział, że Ukraina powinna znaleźć się w UE „wkrótce” i wezwał ustawodawców, aby dołączenie do obozu Kijowa nie było za późno.

„Teraz przygotowujemy się do członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Na koniec. Apeluję, abyście nie spóźnili się tutaj. Proszę.”

– Sama Meredith

Przeczytaj poprzednią transmisję na żywo CNBC tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.